Dlaczego się starzejemy?

Nasze ciało pokryte jest jednolitą, wodo- i wiatroodporną, mocną, ale elastyczną tkaniną, która w dodatku w razie potrzeby potrafi się naprawić.

Skóra jest największym narządem naszego ciała. Pod mikroskopem dzieli się na dwie odrębne struktury: warstwę zewnętrzną – naskórek i głębszą – skórę właściwą. Obie zachodzą na siebie, co umożliwia odkształcanie skóry przy po- ruszaniu się. Komórki tworzące najniższą warstwę naskórka stale się dzielą. Starsze komórki w miarę powstawania nowych są przesuwane ku powierzchni skóry. Każda nowo powstała komórka zaczyna powoli rogowacieć, czyli wypełnia się keratyną. Keratyna to białko odporne na działanie czynników chemicznych. W dolnej części naskórka rozproszone są melanocyty, które wytwarzają melaninę, czyli barwnik chroniący skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Energia promieniowania pochłaniana jest przez melanocyty, w wyniku czego po wielu reakcjach chemicznych powstaje melanina i skóra ciemnieje.
Melanina przesuwana jest na powierzchnię skóry i złuszczana wraz z obumarłymi komórkami, dlatego letnia opalenizna po pewnym czasie blednie. Im jaśniejsza karnacja, tym większe ryzyko oparzenia, gdyż organizm nie wytwarza dostatecznej ilości melaniny. Tuż pod naskórkiem leży grubsza od niego skóra właściwa. Jej górna część zawiera kolagen i elastynę. Dzięki nim jest elastyczna i sprężysta.

Skóra niemowlęcia jest gładka i delikatna, bo w tym okresie życia gruczoły łojowe wytwarzają duże ilości łoju, który nadaje jej gładkość, natomiast włókna białkowe nadają jej miękkość i sprężystość. Elastyna, jedno z białek tworzących włókna znajdujące się w skórze właściwej, nadaje jej, jak sama nazwa wskazuje, elastyczność. Wraz z procesem starzenia się jej ilość zmniejsza się, a gruczoły łojowe wytwarzają znacznie mniej łoju, co prowadzi – poprzez wysuszenie – do powstawania głębokich zmarszczek.
Naturalnej machiny nie jesteśmy w stanie zatrzymać, jedynie możemy próbować spowolnić tempo tego nieodwracalnego procesu.

Sposobów jest wiele. Sama preferuję nieinwazyjne metody odmłodzenia, z których korzystam w estetikLaser.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s