Jaki filtr UV dla Twojego rodzaju skóry?

Filtry mineralne bardzo często polecane są w przypadku nadwrażliwości skóry czy tendencji do alergii skórnych. Są to preparaty dobrze tolerowane przez alergików, poleca się je również stosować u dzieci.
Minusem filtrów mineralnych jest…

Lato, to jeszcze nie koniec. Warto pomyśleć o skutecznych kremach do opalania, zanim wybierzemy się na wakacje w nadmorskim kurorcie i wystawimy swoje ciało na pełne słońce. Już teraz warto pomyśleć o tym jak zapobiegać zaczerwienieniom i ochronić siebie i swoich najbliższych przed poparzeniami. Warto korzystać z kąpieli słonecznych, jednak trzeba wiedzieć, jak się chronić przed ich złymi konsekwencjami.

Wybierając kosmetyki ochronne na słońce, należy sugerować się tym, co zawierają one w składzie. Odpowiednie filtry słoneczne zawarte w preparatach przeciw słonecznych mają za zadanie chronić skórę przed działaniem promieniowania słonecznego i wolnych rodników. Promieniowanie UVB jest odpowiedzialny za tworzenie się rumienia słonecznego, a także stanów zapalnych skóry. UVB dociera do głębokich warstw naskórka i powoduje uszkodzenia w jego komórka. Promieniowanie UVA przenika zdecydowanie głębię niż UVB, bo do warstwy skóry właściwej. Niszczy włókna kolagenowe nowe i elastynowe skóry.

Zarówno promieniowanie UVA, jaki UVB wykazują właściwości kancerogenne. Oznacza to, że ekspozycja na ich działanie, bez zabezpieczenia skóry filtrami znacznie przyczynia się do wzrostu ryzyka pojawienia się raka skóry. Wolne rodniki powstają na skutek działania na skórę promieniowania słonecznego i znacznie przyspieszają procesy starzenia się. Są to cząsteczki, które reaguje z komórkami skóry i niszczeje. W wyniku działania wolnych rodników dochodzi do uszkodzenia Kolagenu elastyny, ścian komórek oraz lipidów znajdujących się w naskórku.

A więc: filtry
Filtry powinno się stosować przez cały rok. Promieniowanie szkodzi naszej skórze nie tylko w okresie wiosenno – letnim, kiedy nasłonecznienie jest duże. Podobnie dzieje się w okresie jesienno – zimowym. UV stale dociera do skóry, uszkadzając jej strukturę.
Niektóre kosmetyki ochronne zawierają w składzie wyłącznie filtry mineralne, inne tylko chemiczne. Istnieją również preparaty, które zawierają filtry mieszane – zarówno mineralne, jak i chemiczne.

Filtr UV dla twojego typu skóry.
Filtr UV dla twojego typu skóry.

Filtry mineralne
Filtry mineralne – produkty z ich zawartością zawierają w składzie substancje o ekranizujące. Ich działanie polega na utworzeniu na powierzchni skóry warstwy, która odbija promieniowanie UV. Filtry mineralne bardzo często polecane są w przypadku nadwrażliwości skóry czy tendencji do alergii skórnych. Są to preparaty dobrze tolerowane przez alergików, poleca się je również stosować u dzieci.
Minusem filtrów mineralnych jest to, że warstwa, którą pozostawiają na skórze, powoduje tzw. bielenie. W momencie nałożenia grubej warstwy tego filtru możemy uzyskać efekt białej maski. Ponadto większość receptur bazuje na minerałach rozpuszczalnych w tłuszczach, przez co kremy zawierające filtry mineralne wydają się cięższe. Tym samym dla cery tłustej będzie to zdecydowaną wadę, natomiast dla cery suchej zaletą. Zaletą filtrów mineralnych jest skuteczność ochrony skóry zarówno przed promieniowaniem UVA, jaki UVB. Tlenek cynku wykazuje lepsze zdolności ochronę przed UVA I natomiast dwutlenek tytanu jest skuteczniejszy W ochronie przed promieniowaniem UVA II. Tym samym najkorzystniejsze jest występowanie obu związków preparat się, by mogły się wzajemnie uzupełniać w działaniu ochronnym. Filtry mineralne można stosować zarówno jako samodzielną barierę przed promieniowaniem UV, jak również jako mieszankę z filtrami chemicznymi.

Filtry chemiczne
Filtry chemiczne są to różnego rodzaju substancji, które mają zdolność absorbowania promieniowania z zakresu UV. Niewątpliwą zaletą filtrów chemicznych jest ich lekka konsystencja. Substancje te dobrze się wchłaniają, nie pozostawiając tłustej warstwy na powierzchni skóry. Filtry te są całkowicie niewidoczny na powierzchni skóry. Ze względu na swoją chemiczną budowę niekiedy filtry te same źle tolerowane przez skórę. W przypadku cery wrażliwej może dojść do pieczenia, swędzenia i szczypania skóry. Filtry chemicznych, w przeciwieństwie do filtrów mineralnych, nie są tak stabilny na słońcu. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego przechodzę w stan wzbudzony, a następnie wydzielają ciepło. Z tego powodu preparat zawierający w składzie jedynie filtry chemiczne powinien być aplikowana skórę średnio co 2 godziny. Z tego względu do większości preparatów zawierających filtry chemiczne dodaje się również filtry mineralne.
Osoby ze skłonnościami do powstawania wyprysków powinny przetestować preparaty ochronne zawierające tylko filtry mineralne i sprawdzić reakcje skóry na ich działanie. Jeżeli będzie ona niekorzystna powinna zdecydować się na kremy ochronne oparte na filtrach chemicznych lub tylko częściowo na filtrach mineralnych.

Kremy tonujące
Kremy tonujące to kremy, które bardzo lekko poprawia ją koloryt cery. Dzięki barwnik on kolorowym biały nalot nie jest w ogóle zauważalne. Z tego powodu filtry mineralne są często stosowane jako substancje ochronne w podkładach. Podkłady z filtrami są równie skuteczną ochronę na codzień, pod warunkiem, że zawierają filtry anty – UVA. Sam podkład niezawierający filtrów przeciwsłonecznych ze względu na obecność barwników kryjących zapewnia ochronę na poziomie współczynnika SPF 3 – 4. Podobnie jest ze szminkami, gdzie im większa ilość barwników, tym Wyższa ochrona przed promieniowaniami UVB. Najlepiej w tej roli sprawdzają się intensywnie czerwone szminki, gdyż czerwony kolor zawiera najwięcej chroniących usta pigmentów.
SPF jest miarą efektywności filtrów słonecznych zabezpieczających skórę przed promieniowaniem UV B. Według europejskiego standardu COLIPA zastosowanie filtrów na poziom je SPF 15 oznacza, iż pochłaniają one promieniowanie słoneczne W 93%. Filtry SPF 30 pochłaniają aż 97% szkodliwego promieniowania, natomiast te o wyższych wartościach w tym o współczynniku ochrony powyżej 50 – „ Nie zwiększają już zasadniczo ochrony przed poparzeniem słonecznym“. Do dziś nie wynaleziono filtrów, które w 100% pochłaniały być szkodliwe promieniowanie i zabezpieczały przed poparzeniem i rakiem skóry dlatego należy korzystać ze słońca z umiarem, unikając nadmiernej i długotrwałej ekspozycji słonecznej.
Dobranie odpowiedniego faktora filtru zależy nie tylko od pory roku i miejsca, w którym będzie się zażywać kąpieli słonecznych, ale i od fototypu skóry. Do bardzo jasnej karnacji zalecany jest faktory SPF 50 +, dla jasnej 25 – 30 +, osoby o lekko śniadym kolorze skóry mogą spokojnie zainwestować w kremy o SPF 10 – 15 +. Faktory pięć + i 10 + zarezerwowane są dla osób o karnacji śniadej i oliwkowej. Wyższym faktorem zawsze należy z traktować usta oraz znamiona i blizny. Zabezpieczamy również staranniej miejsca, które w niedalekiej przeszłości były poddawane różnym zabiegom w gabinetach kosmetycznych (O ile można po nich wystawiać te miejsca na słońce). Dotyczy to również zabiegów depilacji laserowej,* robionych w ciągu ostatniego półrocza.

Kremy do opalania.

Jak i ile?
Każdy, kto pracuje w pomieszczeniach przeszklonych, powinien używać kosmetyków z dużym filtrem, bo UVA przenika częściowo przez szybę. Twarz jest najbardziej narażone na działanie słońca i w tym miejscu należy stosować Wysokiem faktory.
Krem z filtrem powinien być nakładane na skórę co 1,5 – 2 h. Określeniu ilości nakładanego kremu z filtrem dość praktyczne i jest tzw. „ zasada łyżeczkowa“, która oznacza, że ilość kremu nakładanego na twarz, szyję i kończyny Górne nie może być mniejsza od połowy łyżeczki. Na plecy, nogi, klatkę piersiową i Brzuch nakładamy płaską łyżeczkę. Ilości te może wydawają się duże, ale pamiętajmy, że krem z filtrem ma tworzyć na powierzchni skóry ochronny film. Niezależnie od tego, czy urlop spędzać będziemy nad wodą i czy będziemy się w niej kąpać, warto zdecydować się na preparaty wodoodporny. Przebywając na słońcu, pocimy się, co również może doprowadzić do zmycia warstwy ochronnej kremu.
Warto zwrócić uwagę, gdzie dany kosmetyk można kupić. Produkty apteczne różnią się od drogeryjnych tym, że często zawierają lepsze filtry (pochłaniające np. nie tylko UVB ale też UVA). To bardzo ważne, gdyż UVA powoduje zmiany w DNA, czyli prowadzi do czerniaka. Osoby o wrażliwej skórze i skłonnościach do alergii poza wysokim SPF powinny postawić na kremy hipoalergiczne i bez zapachowe. Przed posmarowaniem całego ciała warto najpierw przetestować krem na my powierzchni skóry. Alergicy powinni używać filtrów mineralnych.
Są firmy, które podbarwiają pigmentem kosmetyki z filtrem mineralnym, tworząc coś w rodzaju podkładu.

Ochrona oczu
Uzupełnieniem kremów ochronnych powinny być dobre okulary przeciwsłoneczne z faktorem UV 400 i nakrycie głowy. W niektórych krajach europejskich można też dostać specjalną odzież ochronną UV. Takie ubrania ochronne robione są z niezwykle ściśle tkanego poliestru wzbogaconego dodatkowo nanocząstkami do dwutlenku tytanu. Pigment jest wtopione we włókna, zapewniając noszonemu
trwałą ochronę przeciw słoneczną, niezależnie od wieku tkaniny czy liczby pranie. Ubrania tego typu są szczególnie godne polecenia dla dzieci, tym bardziej że szybko schną i są przewiewne, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania organizmu.
Rozsądna, krótka (ok. 30 – minut dziennie) ekspozycja na słońce nie powinna stanowić dla naszej skóry problemu, wręcz przeciwnie – to potrzebne, abyśmy mogli syntetyzować witaminę D. Powinniśmy chronić się przede wszystkim przed poparzeniami słonecznymi. Latem często sięgajmy też po warzywa i owoce zawierające B tak – karoten oraz Likopen, bo one właśnie w naturalny sposób, „od środka“ wspierają naszą skórę w obronie przed szkodliwymi skutkami opalania.

* depilacja najnowszym sprzętem do depilacji, jakim jest laser diodowy Pallomar Vectus, pozwala na przeprowadzenie zabiegu przez cały rok na każdym fototypie skóry dzięki inteligentnemu czytnikowi poziom melaniny Skintel W obszarze zabiegowym. To bardzo komfortowy zabieg, za sprawą udoskonalonego systemu chłodzenia skóra jest chłodzona przed emisją lasera, w jej trakcie i po niej. Sam zabieg jest skuteczny, bezpieczny i szybki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s